Zmarł Ks.kanonik Czesław Ucieklak Print
Written by Ks. Proboszcz   
Saturday, 06 January 2018 14:09

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie

 

Ksiądz kanonik Czesław Ucieklak z biskupem diecezjalnym Tadeuszem Lityńskim po wręczeniu nominacji kanonickiej W.Czwartek 2016

Ks. kanonok Czesław Ucieklak w otoczeniu ks. biskupa Pawła Sochy i ks. kan. Jana Dyrdę.

W dniu dzisiejszym - 6 stycznia 2018 roku,  zmarł Ks. Czesław Ucieklak, lat 86, emerytowany kapłan Dekanatu Wschowa. Ostatnio zamieszkały w Domu Księży Emerytów.

Msza św. pożegnalna ks. kan.Czesława Ucieklaka będzie miała miejsce w Starym Strączu, gdzie był wieloletnim proboszczem -  10 styczania 2018r. - środa o g. 11.00. Mszy św. koncelebrowanej będzie przewodniczył ks.  biskup Pawel Socha. Po mszy nastąpi pożegnanie księdza Czesława , który zostanie odwieziony do rodzinnej parafii Janowa, blisko Częstochowy, gdzie zostanie pochowany dnia 11 stycznia br. o g. 11.00

Proszę o  moditwę za zmarłego ks. Czesława.

ks. Antoni Łatka

dziekan

========================

Ks. Czesław Ucieklak urodził się 27 lutego 1932 r. w Poniku k/ Janowa Częstochowskiego. Jego pierwszym Seminarium był dom rodzinny, gdzie się wychowywał ze swoimi braćmi, rodzice pobożni starali się po Bożemu żyć i wychowywać sowich chłopców, a były do czasy trudne.  Do sumiennej pracy, która później owocowała w pracy kapłańskie przygotowywał się pracując na gospodarce – pierwszym rektorem był jego ojciec. Szczęśliwie przeżył wojnę w domu rodzinnym przy rodzicach., Być może na polu usłyszał głos Jezusa PÓJDŻ ZA MNĄ, czy w parafialnym kościele  i poszedł. Święcenia kapłańskie otrzymał 19 stycznia 1957 r. w Częstochowie i w tamtejszym Kościele partykularnym rozpoczął pracę duszpasterską. Pracował w różnych parafiach wiele o tych placówkach mi opowiadał. W 1974 r. przeniósł się do ówczesnej diecezji gorzowskiej – do Sulęcina ściągnął Go ówczesny proboszcz ks. Józef Janicki  - parafia ponad 10 tyś., 6 kościołów filialnych i tylko dwóch wikariuszy. .Duszpasterzował w Sulęcinie do 1977 r., Ks. Proboszcz Józef Janicki odstąpił ks. Czesławowi 4 file i w Długoszynie w 1977r. została utworzona nowa parafia  - około 1500 dusz, w której ks. Czesław  był pierwszym proboszczem lata 1977-84, tworzył tam nowe struktury administracyjne i duszpasterskie. Remonty, tworzenie wspólnoty, katechizacja, cztery msze św. w niedziele i święta, organizacja parafii, szukanie domu na plebanii., dojazdy do trzej kościołów filialnych ... Z ogromnym zapałem, jakby uzyskał drugie życie zabrał się do pracy. Nadszedł moment niespodziewanej choroby,  poprosił ks biskupa o przeniesienie na lżejszą parafię i otrzymam  Stare  Strącze św. Jadwigi Śląskiej  ponad 1600 dusz., ale już bez fili. I znowu kolejne remonty, katechizacja, przyjmowanie co roku pieszych pielgrzymów  ROLNIKÓW idących na Jasną Górę  - 1984-2007). Bardzo aktywny w dekanacie, pracowity do końca.  W roku 2007 przeszedł na emeryturę i zamieszkał we Wschowie, dekanat Wschowa gdzie jestem dziekanem . Nie spoczął na laurach  pomagał wszystkim, zawsze był obecny na naszych dekanalnych spotkaniach imieninach, uroczystościach odpustowych, głosił kazania, SPOWIADAŁ nie tylko w naszych dekanatach, ale też co roku jeździł spowiadać na Jasną Górę,  liczne zastępstwa, nie zwolnił w niedzielę i święta często odprawiał cztery msze św. – do końca był aktywny. Za swoją dzieło kapłańskie, zaangażowanie, ks. biskup Diecezjalny Tadeusz Lityński odznaczyło do tytułem kanonika, ucieszył się, choć oznak kanonickich nie nosił. Towarzyszyłem ks. Kanonikowi Czesławowi do końca, odwiedzałem, wiele rozmawialiśmy, wspominał swoje dzieciństwo, zawsze uśmiechnięty– to co robił ks. Czesław jako kapłan – nie było dobre to było bardzo dobre. Spowiadał,  błogosławił małżeństwa, chrzcił dzieci, odprowadzał na cmentarz zmarłych troszczył się o chorych i było ich  TYSIĄCE, odprawiał msze św. w różnych intecjach i 60 intencji rocznie za parafian w czasie swego proboszczowania. Niech dobry Bóg wręczy ks. Czesławowi "niewiędnący wieniec chwały" i przyjmie do swego Królestwa w niebie.

=======================

Pożegnanie ks. kan. Czesława Ucieklaka w Starym Strączu

Pogrzeb w Janowie Częstochowskim

 
 
Parafia Szlichtyngowa