Pielgrzymka do Włoch Print
Written by Ks. Proboszcz   
Saturday, 05 January 2019 19:27

PIELGRZYMKA DO WŁOCH

ŚLADAMI ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

Rzym – Sanktuaria północnej Italii

27 kwiecień 2019 – 5 maj 2019

 

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników i wyjazd z Szlichtyngowej we wczesnych godzinach porannych. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Spiazzi lub okolic.

DZIEŃ 2

Śniadanie. Udamy się do prześlicznego sanktuarium Madonna della Corona położonego na stromej ścianie skalnej przy zboczu góry na wysokości 774 m n.p.m. Nazwa della Corona nadana została od pięknego usytuowania w koronie alpejskich szczytów. Sanktuarium to w 1988 r. nawiedził papież Jan Paweł II. Pokonując kolejne podejścia na szlaku zatrzymamy się na stacjach drogi krzyżowej. Sylwetki z brązu naturalnych rozmiarów przedstawiają poszczególne sceny męki Chrystusa. Kontynuacja podróży do Asyżu. Nawiedzimy Bazylikę św. Franciszka, gdzie złożone jest ciało św. Franciszka oraz Bazylikę św. Klary. Przejazd do Bazyliki Matki Bożej Anielskiej. Zobaczymy Porcjunkulę – pierwszy kościół Braci Mniejszych i celę, w której zakończył swe życie św. Franciszek. Obiadokolacja i nocleg w Asyżu lub w okolicy.

DZIEŃ 3

Śniadanie. Przejazd do Rzymu. Udamy się do Watykanu. Nawiedzimy Bazylikę św. Piotra: w centralnej części kościoła przed kryptą znajduje się ołtarz główny, tzw. papieski a nad nim wykonany z brązu barokowy baldachim projektu Berniniego. Do naw bocznych przylegają liczne kaplice, w tym kaplica z Pietą Watykańską – rzeźbą Michała Anioła, a obok Kaplica Krucyfiksu. Nawiedzimy kaplicę św. Sebastiana z grobem św. Jana Pawła II. Następnie Via della Concillazione udamy się na zwiedzanie Rzymu barokowego: plac Navona, Schody Hiszpańskie, fontanna di Trevi, plac Hiszpański. Ciekawą odmiennością od barokowego charakteru tej okolicy będzie starożytny Panteon. Na Placu Hiszpańskim oddamy cześć Matce Bożej, której statua usytuowana jest na szczycie kolumny, przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicy Rzymu.

DZIEŃ 4

Śniadanie. Przejazd do Rzymu. Udamy się na Lateran. Przejdziemy do Bazyliki św. Jana – najważniejszej świątyni kościoła katolickiego, pierwszej i najstarszej bazyliki chrześcijaństwa. Świątynia ta jest katedrą biskupów Rzymu – papieży. Ołtarz główny od góry wieńczy gotycki baldachim, wykonany podczas pontyfikatu papieża Urbana V w 1367 r. Zwiedzimy średniowieczny wirydarz. Kolejne obiekty, które zobaczymy to Baptysterium katedry św. Jana – pierwsza i główna kaplica chrzcielna Kościoła Rzymskiego oraz Sanktuarium Świętych Schodów. Następnie nawiedzimy Bazylikę Santa Maria Maggiore – Matki Bożej Śnieżnej. Świątynię tą nawiedzał św. Jana Paweł II 8 grudnia w dzień Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. To jedna z „Bazylik Większych”, która zachowała swoją pierwotną formę. W bogato zdobionym marmurowym wnętrzu na szczególną uwagę zasługują mozaiki z V w. przedstawiające sceny biblijne. Kolejno udamy się na spacer po Rzymie Starożytnym, zobaczymy: Koloseum ( z zewnątrz ), Łuk Konstantyna, Fora Cesarskie, Forum Romanum, Kolumna Trajana, Kapitol. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 5

Śniadanie. Przejazd do Casci – miasta św. Rity. Nawiedzimy Sanktuarium św. Rity znane z cudu eucharystii. Kontynuacja podróży do Loreto. Nawiedzimy Sanktuarium św. Domku, niezwykłą relikwię – nazaretański domek, w którym dorastała Maryja, a potem także mały Jezus. Zobaczymy też pobliskie kaplice i kapliczki, w tym : kaplicę polską. Udamy się na plac Madonny, do pięknej fontanny oraz dzwonnicy. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Loreto.

DZIEŃ 6

Śniadanie. Przejazd do Padwy. Spacer po mieście. Przejście przez Prato della Valle. Nawiedzimy Bazylikę św. Justyny, gdzie według tradycji, pochowany jest św. Łukasz Ewangelista. Starówką dojedziemy do Bazyliki św. Antoniego, zwaną „Cudem Padwy” z sarkofagiem Świętego oraz kaplicą polską. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Padwy.

DZIEŃ 7

Śniadanie. Przejazd do Wenecji. To historyczne miasto urzeknie nas swym romantycznym klimatem już podczas rejsu po niespotykanym ekosystemie jakim jest laguna wenecka, wpisana na Listę UNESCO. Podziwianie uroków miasta z perspektywy kanałów. Tramwajem wodnym dopłyniemy do historycznego centrum. Zobaczymy m.in.: Plac św. Marka, Naczelną Siedzibę Republiki Weneckiej – Pałac Dożów ( z zewnątrz ), Most Westchnień, Bazylikę św. Marka, dzwonnicę, wieżę zegarową oraz najpiękniejszy most Rialto. Spacer średniowiecznymi uliczkami miasta. Popłyniemy na Wyspę Burano, gdzie wyrabiane są artystyczne koronki, a także na wyspę Murano znaną z produkcji szkła ozdobnego. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Lido di Jesolo lub okolicy.

DZIEŃ 8

Śniadanie. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie pielgrzymki w późnych godzinach nocnych.

 

Termin: długi weekend majowy 2019

CENA: 2.060,00 zł

Na bilety wstępu, nagłośnienie, przewodników lokalnych, wjazdy do miast, opłaty drogowe oraz inne wydatki programowe należy przeznaczyć około 100 EURO.

Zapewniamy:

  • komfortowy przejazd na całej trasie,

  • 7 noclegów w hotelach **/***, pokoje 2-os. z łazienkami,

  • 7 śniadań, 7 obiadokolacji,

  • opiekę i informację turystyczną pilota,

  • ubezpieczenie KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 20 000 E i NNW do 2 000 E, do 10 000 zł w RP,

  • opłatę na TFG

  • zaliczka przy zapisie – 300 zł, pozostała kwota do końca marca 2019 r.

  • po tym terminie w razie rezygnacji z pielgrzymki znajdujemy zastępstwo.

 

Organizatorzy:

ks. Jan Sobolewski – Szlichtyngowa, tel: 65-540-72-25

p. Renalda Kulas, tel: 68-388-17-30 lub 791-587-004

 

 
 
Parafia Szlichtyngowa