Kościół parafialny Szlichtyngowa Drukuj
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 19 listopada 2007 20:32

Kościół parafialny Szlichtyngowa

argaiv1457

Image 

Kościół parafialny, ten drewniany z XVII w. ufundowany przez założyciela Szlichtyngowej Jana Szlichtynga 1634r. i miał  kształt krzyża greckiego, szachulcowy orientowany spłonął w godzinach rannych dnia 14 kwietnia 1995 r. w Wielki Piątek. Ocalał tylko drewniany, dębowy krzyż stojący blisko kościoła.

 Image

Image

Do czasu odbudowania kościoła wszystkie nabożeństwa odprawiane były w kaplicy na ul. Miodowej wybudowanej przez mniejszość katolicką w 1932 r.

Nowo odbudowany kościół parafialny został poświęcony przez Ks. Bp. Ordynariusza Adama Dyczkowskiego 9 maja 1999r.

Kościół jest już odbudowany  dzięki ogromnej ofiarności parafian, diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej a także licznych ofiarodawców i dobroczyńców według projektu architekta Henryka Plesnera z Leszna nawiązujący do dawnego kształtu. W oknach kościoła umieszczono 19 witraży świętych ufundowanych przez różnych fundatorów  indywidualnych i grupowych a wykonane  przez Pracownię Witraży Zbigniewa Brzezińskiego z Legnicy.

 

Image

Aktualny widok kościoła (grudzień 2002)

 
 
Parafia Rzymskokatolicka w Szlichtyngowie 2011